Sıkça Sorulan Sorular

Estetik Plastik Cerrahi, kozmetik cerrahiyi modern, ihtiyaçlarınız için size seçenekler sağlayan ve gerekli bilgiyi vererek bunu bilgisayar simülasyonları ile gösteren ve olası cerrahinin sonuçları hakkında bilgi veren özel bir cerrahi uygulama dalıdır.

İlk ziyaretinizde Estetik Plastik Cerrahi uzmanınızla görüşeceksiniz

Bazı kişiler yanlarında soracakları soruları yazılmış olarak gelmeyi yararlı bulabiliyorlar. Önemli olan istediğiniz her soruyu sorabilmek. Gene sizin eski yıllardaki fotoğraflarınızda olmak istediğiniz görünüm konusunda bize bilgi verebilir.

Hala sorularınız veya düşündükleriniz varsa yeni bir görüşme için bizimle temasa geçmekte asla tereddüt etmeyin.

Muayene sonrası bunu öğrenmiş olacaksınız. Seçtiğiniz operasyona göre, cerrahi ücret, anestezi, hastane ve implant fiyatlarının kombinasyonu ile belirlenir.

Yapacağınız bazı şeyler var :

 • Aspirin alımı operasyondan en az bir hafta kesilmeli. Aspirin kanı incelterek kanama ve morluklara yol açar. Aynı zamanda non steroid anti enflamatuar ilaçlar ( aprol, apranax, majezik ) da operasyon öncesi hafta alınmaması tavsiye edilir.
 • Alkol alımından kaçınmak gerekir. Aynı aspirin alımında olduğu gibi kanı inceltir ve kanamaya yol açabilir.
 • Aksi söylenmedikçe size operasyondan sekiz saat önce yeme-içme kesilir.
 • Operasyon günü size eşlik edecek birinin yanınızda olması iyi olur. Bunu ayarlayabilirsiniz.
 • Alerji, aldığınız ilaçların ve tedavilerin listesini bir kağıda yazabilirsiniz. Ayrıca soracağınız sorularda buna eşlik edebilir. Operasyon öncesi çizim, fotoğraf çekimi gibi pek çok şey yapılırken bunları söylemeyi unutabilirsiniz çünkü.

Genel bir kural olarak pek çok kişide operasyon günü dahil tüm ilaçlar alınmalıdır. Kesilmesi gereken çok az ilaç vardır. Gene de bunları anesteziden önce sormalısınız.

Operasyon sahasında bir deri enfeksiyonu fark ederseniz antibiyotikli pomadlar kullanabilirsiniz. Bunu kullanmayla geçmeyen durumlarda operasyon ertelenebilir. Doktorunuzla görüşmenizde yarar var.

Herpes yani uçuk virüs enfeksiyonlarının varlığı ise büyük problemdir. Bu mevcutsa operasyona gelmekten kaçınmalısınız.

Güvenliğiniz için mutlaka çıkartmalısınız ve geldiğinizde bunları kullandığınızı belirtmelisiniz.

Bu cerrahinin tipi ve anestezinin türüne bağlıdır. Doktorunuz ne beklemeniz gerektiğini size açıklayacaktır. Sizde operasyon sonrası kendinizi çok çabuk toparlanmak ve kalkmak için motive etmelisiniz.

Operasyon sonrası antibiyotik ve ağrı kesiciler sık yazılır. Yazılan ilaçlara alerjiniz olup olmadığı sizin tarafınızdan da kontrol edilmelidir. Sonrasında bu ilaçları kullanabilirsiniz.

Operasyondan sonra size verilecek numaralardan doktorunuza ve cerrahi ekip üyelerine ulaşabilirsiz. Bunun dışında ofis telefonlarımızdan bizimle temasa geçebilirsiniz.

Bazı uygulamalardan sonra cerrahi korse sıkı bir şekilde giydirilmekte. Bu ödem ve morarmayı azaltır. Bununla beraber aşırı sıkı olması da cilt üzerinde kırışıklık meydana getirir. Zamanla bol gelen korseler ise daha uygun olanları ile değiştirilmelidir. Bu konuda da kontrollerde doktorunuzla hemfikir olmanız iyi olacaktır.

Bazı operasyonlar yüz germe, boyun germe, çene implant uygulama gibiağız içi insizyonlr olduğu durumlarda ilk hafta çiğneyerek yenen gıdalardan sakınılır. Çorba, yoğurt ve sıvı gıdalar tüketilir. Dişler normal olarak fırçalanır ve günde iki üç kere uygun antiseptiklerle ağız çalkalanır.

Bu ne tür operasyon geçirdiğinize bağlıdır. Bununla beraber herkes anestezi ve cerrahiden sonra bir nekahat süresine ihtiyaç duyar. Bunu doktorunuza sormalısınız. Genel bir kural olarak cerrahiden sonra iki hafta aşırı egzersizden sakınmak gerekir. Meme operasyonlarında bu süre yaklaşık üç haftadır ve yüzmeden de kaçınılır. Bu süre tamamlanınca altı haftaya dek giderek normalleşeceksiniz. Ancak bu süre her şeyinizle tam olarak iyileştiniz anlamına gelmez.sadece normal aktivasyonun iyileşmeyi bozmayacağı ve probleme yol açmayacağı anlamına gelir.

Genel olarak hatırlanması gereken şeylerden biride bulunacağınız yerde bir tıbbi bakım hizmetinin bulunması gerektiğidir. Küçük kanama, enfeksiyonlar sadece cerrahiden sonra erken dönemde değil bazen daha geç dönemlerde de olabileceği hatırda tutulmalıdır. Bunlar küçük sorunlardır ve pek nadir olasılıkta olurlar .Kolayca ve etkili olarak telefon veya e-mail ile bize ulaştıktan sonra halledilirler. Önemli olan böyle problemleri bilmenizdir ve uzakta olsanızda yardımcı oluruz.

Genel olarak bir ay uzun uçuşlardan sakınmak iyi olur. Pıhtılaşma mekanizmasının normale dönmesi için bu süre yeterlidir.Alt extremite (bacak v.s) içeren operasyonlardan sonra derin ven tombozu ( tıkanıklığı) riski bu şekilde en aza indirilmiş olur. Üst vücut bölgesinde ise böyle bir risk yoktur. Gene operasyonların süresi ile de bu konu doktorunuzla görüşülmelidir. Uzun uçuş yapılma durumlarında ise aspirin alarak risk indirgenmiş olacaktır.

Doktorunuza sormalısınız. Çoğu durumda cerrahi saha yıkanabilir ancak üzerindeki pansumanın nemli olmaması gerekir. O zamanda bunun çevresi sünger veya bez ile yavaşça silinir.

Morluklar pek çok operasyon sonrası kaçınılmazdır. Ancak geçici oldukları unutulmamalıdır. Bunları azaltmakta Hirudoid gel, Lasonil pomad kullanmak faydalı olmaktadır.

Dört tip anestezi vardır:

 • Genel Anestezi uyutmak için yapılır. Bu anestezi ile anestezist sizi sürekli kontrol altında bilinç kapalı tutar. Operasyonunuz sona erdiğinde yine kontrollü rahat bir şekilde uyandırır.
 • Bölgesel (Regional ) Anestezi vücudunuzun bir bölgesini uyuşturmak için yapılır, örneğin her iki bacak,karın basen bölgesi gibi. Sizin için konforlu bir anestezi sağlar fakat uyanık olursunuz. Genelde lokal anestezi sedasyon yani bir miktar sakinleştirici ile kombine edilerek uygulanır.
 • Lokal Anestezi vücutta çok küçük alanları uyuşturur. Dokunmayı hissedersiniz fakat acı sinirleri uyuşmuş olur. Lokal anestezi doktorunuz tarafından enjeksiyon, krem veya spray olarak size uygulanır. Lokal anestezi eğer istenirse sedasyon ile kombine edilebilir ve daha konforlu bir hal alır.
 • Sedasyon tablet veya enjeksiyonla uygulanır, sizi sakince uykulu tutar. Operasyon sırasında ne yapıldığını çok az hatırlarsınız. Sedasyon genelde lokal veya bölgesel anestezi ile kombine edilir.

Operasyonun çeşidi, sizin isteğiniz veya öncelikleriniz, sağlık durumunuza göre operasyon sırasındaki anestezi seçilir.

Anestezist sizin operasyondan önce, operasyon anında ve sonrasında konfor ve güvenliğinizi sağlar. Cerrah ile yakın çalışarak opere edilen bölgenin kan dolaşımını ayarlar ve uygun koşulları hazırlar. Bu da iyi bir operasyon için anahtar rolü oynar. Anestezistler vücudun işlemesi, beyin, kalp, akciğerler, böbrekler ve karaciğer fonksiyonları konusunda tam eğitime sahiptirler. Yeniden canlandırma, yoğun bakım ve ağrı konusunda da uzmandırlar.

 • Operasyondan önce anestezist cerrahın karar verdiği anestezi türü için sizi muayene eder, sağlık durumunuzu değerlendirir. Operasyon sonrası gerekli ağrı kesiciler konusunda sizi bilgilendirir. Operasyon salonundaki cihazları kontrol eder ve ekibi sizi en iyi bakım verilecek şekilde organize eder.
 • Operasyon sırasında sizin yaşamsal fonksiyonlarınızı dikkatlice mönitörizasyonunu yapar. Genel anestezi uygulanmışsa bilinçsiz olarak ve ağrı-acı duymaksızın en iyi operasyon şartlarını sağlar. Anestezist aynı zamanda vücut ısınızı ayarlar ve kontrol eder, sizin sıvı kayıplarınızı karşılar ve operasyon sonunda güvenli bir şekilde uyanmanıza yardım eder.
 • Operasyonunuzdan sonra hastaneden ayrılmadan sizin durumunuzu izler, sıvı durumunuzu, vital bulgularınızı takip eder. Cerrah ile beraber size evde kullanacağınız ilaçlar konusunda tavsiyelerde bulunur.

Her operasyon ve anestezi çok az da olsa risk taşır ama genel sağlık durumunuz iyiyse bu çok nadir bir ihtimaldir. Her sene milyonlarca anestezi uygulanır ve modern tıpta, gelişmiş teknik ve cihazlarla ciddi problemler son derece nadirdir.

Ne kadar sağlıklıysanız o kadar iyi kalp ve akciğere sahipsinizdir. Dolayısıyla anesteziyi daha iyi tolere edersiniz. Anestezist tarafında sizde operasyon öncesi değerlendirmede bir sorun saptanırsa en iyi durumda operasyona girmeniz için sizi hazırlayacaktır.

Kan testleri, elektrokardiyogram bazen de akciğer röntgeni anestezist ve cerrahınız tarafından genelde istenir. Bu testler operasyon günü hemen yapılabilir bazen de öncesinde de sizden istenebilir.

Normalde operasyondan 8 saat önce yeme ve içme kesilir. Bazı durumlarda bu süre değişebilir. Doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almalısınız. Aksi durumlarda güvenliğiniz için operasyon bile ertelenebilir.

Operasyondan önce yeme ve içme kendi güvenliğiniz için olmamalıdır. Bazı lokal anestezi işlemlerinde bile buna uyulur. Süre yani ne kadar zaman öncesine dek yeme ve içmeye izin verileceği duruma bağlıdır. Bilincin olmadığı durumlarıda mide içeriği kolaylıkla hava yollarına kaçabilir. Buna aspirasyon denir. Normalde bilincimizin açık olduğu durumlarda refleks mekanizma devrededir ve bu durum olmaz.

Pek çok kişide operasyon günü dahil ilaçlara devam edilir. Bunun uygulanmayacağı istisna durumlar vardır bunları doktorunuzla konuşmak doğru olacaktır.

Aldığınız tüm ilaçları anestezi doktoruna göstermeniz çok uygun olur. Kalp pili, stent vs. den bahsetmeniz beklenmeyen şeylerle karşılaşma şansını azaltır.

Yetişkinseniz ve kendinizi iyi hissediyorsanız merak etmeye gerek olmaz. Eğer akciğer probleminiz var örneğin astım, bronşit hikayeniz geçmişte varsa doktorunuza durumu hemen bildirmekte yarar var. Çocuk vakalarda ise operasyondan özellikle iki hafta önce soğuk algınlığı varsa durumu yine gözden geçirmekte fayda vardır.

Sigara içmek pek çok operasyon üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu kanıtlanmıştır. Sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız operasyondan altı hafta önce kesmelisiniz.

Aile geçmişinizde anestezi ilene problem yaşandığını tam olarak anesteziste sizin operasyonunuzdan önce anlatmalısınız.

Ağızdaki köprü, kron,protez durumunuzu anestezi doktoruna eğer genel anestezi alacaksanız belirtmenizde çok fayda var.

Şüphelendiğiniz şeyleri bile söylemekten çekinmemelisiniz. Anestezi uygulanırken bazı ilaçlar sizde alerji meydana getirmesi çok az bir ihtimaldir. Bu olsa bile anestezi doktorunuz kolayca bunları fark ederek tedavi eder.

Daha önce anestezi alan bazı kişiler anesteziden sonra bulantı, kusma yaşadıkları için alerjileri olduğunu düşünürler. Oysa bulantı ve kusma anestezinin yan etkileridir. Gerçek alerjik reaksiyon deride lezyonlar, gözlerde, boğaz ve ağızda şişme ve ani tansiyon düşüklüğü ile belirti verir. Anestezik maddelere alerji ise çok nadir bir durumdur.

Tabiki söylemelisiniz. Yaygınlığı sık bir alerji olan bu durum ciddi bir etkisi yoktur. Ancak gene de operasyon salonunda kullanılacak bazı malzemelerde vardır. Alerjinin varlığının bilinmesi ile bunlarla temas etmeniz önlenir.

Anestezi doktorunuz kolunuza veya elinize bir iğne ( intravenöz kanül de denir) yerleştir. Buradan anestezik ilaçlar ve ağrı kesiciler size verilir. Çok kısa bir anlık iğne yerleştirildikten sonra hiçbir rahatsızlık hissetmezsiniz.

Lokal anestezik pomadlar ile iğnenin giriş etkisi ortadan kaldırılır veya anesteziye inhale yani nefes yoluyla verilen maddelerle başlanır sonra damar yolunuz açılır böylece bir şey hissetmezsiniz.

Operasyon sırasında anestezik maddeler ve vücut sıvılarına özdeş sıvılar sizi beslemek için verilir. Bu sıvılar dengeli tuz çözeltileridir genelde ve halk arasında çoğu kez serum olarak adlandırılır.

Bu çok nadir olur ve olsa da bir problem olmaz.

Özel monitörler sizin kalp, kan basıncınız, oksijen satürasyonunuz ve solunum durumunuzu izler. Anestezist ve doktorunuz sürekli bunları yakından koordineli izlerler.

Bazı kişiler anestezi sonrası bulantı hissedebilir. Uygun tıbbi tedavi ile kolayca önlenebilir. Zaten size anestezik maddelerle beraber bulantı önleyici ilaçları vermekteyiz öncesinden de.

Genel anestezi uygulandıysa biraz boğaz ağrısı olabilir. Nedeni ise soluk almak için yerleştirilen tüptür. Bir iki gün sonra daha iyi hissedersiniz bazen hafifletmek için pastil de kullanabilirsiniz. Bazen de baş ağrısı anestezi sonrası olabilir. Basit ağrı kesicilerle bu da önlenir.

Operasyonun türü ve aldığınız anesteziye göre değişir. Doktorlarınız size bilmeniz gerekenleri söyleyecektirler. Kendiniz olumlu yönde şartlandırmalı ve ayağa olabildiğince erken kalkmak için cesaretlendirmelisiniz.

Operasyonun türü önemli. Çoğu operasyondan sonra genelde hemen yenebilir. Hemşireler size bunun zamanını belirteceklerdir. Öğünler küçük miktarlarda verilir çünkü aşırı miktar yeme rahatsızlık verir ve bulantı hissini arttırabilir.

Ne tür operasyon geçirdiğinize bağlı olmakla beraber herkesin anestezi ve cerrahi sonrası toparlanma ihtiyacı olması normaldir. Bu süre içinde hangi aktivitelerden ve süresi size söylenecektir.

Estetik cerrahi şekil düzeltme cerrahisidir. Bir başka deyişle şekil ve\veya ölçüleri bozuk olan doku ve organların şeklinin hastanın beğenisi ve ideal anatomik ölçüler doğrultusunda değiştirilmesidir. Örnek: küçük olan memelerin silikon protez ile büyütülmesi gibi. Rekonstrüktif cerrahi ise onarım cerrahisidir. Doğuştan eksik veya kusurlu olan, ya da kaza, yanık, tümör ameliyatı sonucu yok olan ya da şekli bozulan organların yeniden oluşturulmasıdır. Örnek: kanser sonucu alınan memenin yeniden oluşturulması gibi.

Bir çok estetik ameliyatı sadece deri ve deri altı dokularını ilgilendirdiğinden ağrılı değildir. Hafif ağrı olursa da bu 1-2 günde geçer ve bu süre içerisinde de kolaylıkla ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Kasların da dahil olduğu ameliyatlarda, örneğin meme protezi ameliyatları, ağrı ve gerginlik hissi biraz daha uzun sürebilir.

Estetik ameliyat hiç iz bırakmayan ameliyattır şeklinde yaygın bir kanı vardır. Estetik ameliyat için uygun ameliyat malzemesi ve özel sütür materyalleri kullanılır , çok az da olsa, mutlaka bir iz kalır. Ancak estetik ameliyatlarda bu izler bir yerlere gizlenir. Örneğin burun estetiği ameliyatında burun deliklerinin içine, göz kapağı estetiği ameliyatlarında göz kapağı içinde, kulak operasyonlarında kulak arkasına gibi. Karın germe operasyonlarında ise iz sezaryan izinden biraz daha uzun olup bikini bölgesinde saklı kalır.Liposuction (yağ çekme) işlemi hiç iz bırakmaz. Bazı ameliyatlarda ise izlerin tamamını gizlemek mümkün değildir. Örneğin meme küçültme ameliyatlarında olduğu gibi.

Asla böyle bir kanıt yoktur. Silikonsuz bir kadının kanser riski ile silikonlu olanın aynıdır. Silikon aynı zamanda meme dokusunu öne çıkardığı için olası kanserin saptanabilmesini kolaylaştırır.

Yapılan çalışmalar ile protezler bir insanın hayatta kalamayacağı yüksek ve düşük basınçlara maruz bırakılmış ve herhangi bir problem görülmemiştir.

FDA uyumlu silikonların belirli yani sınırlı bir ömrü bulunmamaktadır. Uygulanan kişiler bir ömür boyu taşıyabilmektedirler.

Silikon implant uygulamasının emzirmeye hiçbir zararı yoktur.

En az 1 sene beklemek kaydıyla hamile kalıp doğum yapılabilir.

Yanlış bir inançtır. Zaten kanser olan veya riski taşıyan benlerin bugün bilinen başlıca tedavisi eksizyon yani cerrahi olarak alınmasıdır.

En az 6 ay beklenerek izin son şekli görülüp düzeltme yapılması en sağlıklısıdır. Bu süre içinde daha az izin kalmasını sağlamak için doktorunuzla görüşüp önerileri dikkate almanız önemlidir. Yara ve yanık izleri hiçbir zaman tamamen yok edilemez. Bunlar ancak küçültülebilir yada hafifletilebilir. Yapılacak estetik ameliyat sonucunda ortaya çıkan yeni görünümün ne oranda başarılı olabileceği kişinin cilt yapısına, yaşına, yara ve yanık izinin boyutlarına, vücuttaki yerine, derinliğine göre değişir.

Ruh ve beden sağlığı yerinde olan herkese uygulanabilir. Ancak bazı ameliyatlar için yaş sınırlaması, ya da o ameliyatın yapılabilmesi için ideal olan bir yaş vardır. Örneğin dudak yarığı ortalama bebek 2 aylıkken, damak yarığı ameliyatı 1 yaşında, kepçe kulak ameliyatı 5-6 yaşında, meme büyütme estetiği ve burun estetiği 17 yaş üzerindekilere ve yüz germe ameliyatları 40 yaş üzerindekilere yapılmalıdır.

Estetik ameliyatların riskleri diğer cerrahi girişimlerin tümünde olduğu gibi kişinin genel sağlık sorunlarından kaynaklanabilecek risklerdir. Bunun dışında estetik ameliyatların kendilerinden kaynaklanan tehlikeler yoktur. Estetik ameliyat hayati organ ve dokularla ilgili bir girişim olmadığından hastaların sağlığının ya da yaşamının riske edilmesi söz konusu değildir.

Bu durumlarda da kontrollü girişimler yapılmaktadır.Ancak gerekli testler sonrası değerlendirme daha uygun olur.

Hayati organ ameliyatları gibi riskli olmasalar da, estetik ameliyatlar da tüm diğer cerrahi girişimlerde olduğu gibi alınması gereken bir takım önlemler vardır. Bu önlemler ancak tam teşekküllü hastanelerin teknik donanımı ile sağlanabilir. Bunun dışında muayenehane, dispanser, poliklinik, teşhis merkezi ve benzeri yerlerde ameliyat yapılması hem yasal değildir, hem de son derece sakıncalıdır.

Estetik ameliyat sonrasında genellikle aynı gün eve gitmek mümkündür. Bazı durumlarda ise 1 gün hastanede kalmak ameliyat sonrası takip açısından yararlıdır. Seyrek olarak 2-3 gün hastanede kalmayı gerektiren durumlarda söz konusu olabilir. İyileşme süreci, yani bandaj, alçı, dikişlerin vücuttan uzaklaştırılması 1 hafta içinde tamamlanır. Yapılan girişim sonucu oluşan yeni şeklin son halini alması ise birkaç ayda tamamlanır.

Evet. Daha önce estetik ameliyat olmuş kişilerin resimlerini, olası şekilleri ve eğer varsa dikiş izlerini görebileceğiniz gibi kendi görüntünüzün bilgisayar ekranında rötuşlanması ile neler yapılabileceğini, bunun size yakışıp yakışmadığını, ya da çeşitli şekil seçeneklerini görebilirsiniz. Bu konuda hekimle birlikte karar verebilir ve yanlış anlamaların,estetik ameliyat sonrası olası hayal kırıklıklarının önüne geçebilirsiniz. Estetik ameliyatlar tıbbi zorunluluktan değil, hastanın isteği doğrultusunda yapıldığından oluşturulacak yeni şekilde hastanın söz sahibi olması mutlak gereklidir.

Sigara içindeki toksik maddelerden dolayı dokular ve yara iyileşmesi üzerine olumsuz etkilidir. Estetik cerrahide sigara direkt olarak kalacak izleri etkiler.

Hiçbir sağlık sigortası bu operasyonları karşılamamaktadır.

Operasyon sonrası doktorunuzun önerileri dışına çıkmamalısınız. Ameliyat sonrası pansuman ve kontrollere çağırılacaksınız. Kontrolleri geciktirmeyin ve verilen ilaçları kullanın.

Maliyeti etkileyen faktörler kullanılan malzeme, ameliyat süresi, anestezi şekli, ameliyatın riskidir. Estetik cerrahinin sadece bir cerrahi branş değil sanat olduğu unutulmamalıdır. Maliyetten çok ameliyatın mükemmel olması önemlidir. Diğer yandan son yıllarda estetik cerrahinin yaygınlaşması ile her kesimden insanın karşılayabileceği seviyelere inmiştir.