Göz Kapağı Estetikleri

Göz Kapağı Estetikleri Neden uygulanır :

Göz kapağı cerrahisi ( Blefaroplasti ) göz kapağına uygulanan estetik cerrahi girişimdir. Bu girişimde, alt ve üst göz kapaklarındaki varsa fazla yağ dokusu sarkmış deri ve kas ile birlikte çıkarılır. Ancak çıkarılan doku miktarlarının çok iyi planlanması gerekir. Göz kapak sarkmalarının birçok sebebi vardır. Başlıca yaşla birlikte yerçekiminin etkisi, genetik potansiyel, alkol-sigara v.s sayılabilir.

Operasyon Yöntemi :

Göz kapağı cerrahisi alt ve üst göz kapaklarından fazla yağ dokusunun deri ve kas ile birlikte alınması için bir girişimdir. Deri çıkartılmasına gerek olmayan durumlarda laser ile alt göz kapağı içinden girilip yağ kompartmanlarındaki yağlarda çıkartılabilmektedir. Göz kapağı cerrahisi düşük üst göz kapakları ve şişkin alt göz kapağı torbacıklarınızı – sizi daha yaşlı ve daha yorgun gösteren ve görüşünüzü engelleyen özellikler -düzeltilebilir. Kısacası yorgun bakışa sahip olmak bu operasyona aday olmak gibidir.

Blefaroplasti tek başına yada yüz germe veya kaş germe gibi diğer yüz cerrahisi ameliyatları ile birlikte yapılabilir.

Göz kapağı cerrahisi – gözlerin çevresindeki alanı uyuşturan – lokal anestezi altında, oral veya intravenöz sedatif verilerek yapılır. Cerrahi sırasında uyanık olacaksınız, ama sakin olup, ağrıyı hissetmeyeceksiniz. (Bununla birlikte, bazı çekiştirmeler ve huzursuzluk hissedebilirsiniz.) Bazı cerrahlar genel anesteziyi tercih ederler; bu durumda operasyon sırasında uyuyacaksınız. Bu durumda ise çıkartılacak dokunun derecesini saptamak daha zordur.

Ameliyat ve Tedavi Süresi :

Yaklaşık 1 saat süren operasyon sonrası, gözleriniz bir pomadla nemlendirilir. Gözleriniz kapatılmadan operasyondan 1-2 saat sonra hastaneden ayrılabilirsiniz. Soğuk kompres uygulanır. Dikişler uygulanan yönteme göre değişmekle birlikte 3-5 gün içinde alınır.Bir hafta kadar ağır aktivitelerden uzak durmanız söyleyenecektir. Kan basıncınızı arttıran aktiviteler olan eğilme, kaldırma ve ağır spor aktivitelerinden uzak durmak özellikle önemlidir. Sıvı tutulması sağlayacağından alkolden ayrıca sigaradan uzak kalmanız da belirtilecektir.