Meme Büyütme (Augmentation)

Meme Büyütme Uygulaması

Meme büyütme aynı zamanda büyütme mammoplastisi de denen meme hacminin arttılmasını içeren cerrahiyi tanımlar. Meme implantları, meme dokusu altına veya göğüs kası altına yerleştirilir.

Bazı kadınlar için meme büyütme kendilerini daha güvende hissetmenin bir yolunu ifade eder. Bazıları içinde değişik durumlarda yeniden şekillenmenin bir parçasıdır.

Eğer meme büyütme düşünüyorsanız bir plastik cerrah ile görüşün ve konuşun. Bu cerrahinin nasıl olduğu, olası riskleri, komplikasyonları ve sonrası bakımı hakkında tam olarak anladığınıza emin olun.

Meme Büyütme Neden yapılır?

. Görünümünüzü ki eğer memelerinizin küçük olduğunu veya birinin sadece diğerinden daha küçük olduğunu düşünüyorsanız

. Hamilelik sonrası değişen meme hacmini tekrara ayarlamak gerekirse

.  İstenmeyen meme operasyonları sonrası veya başka koşullar varsa

. Sadece kendinize güveni arttırmak için

Doktorunuzla hangi meme büyütmenin size uygun olacağını, amacınız da açıklayarak konuşmakta yarar vardır.

Meme Büyütmede Riskler

Meme büyütme operasyonları bazı riskler içerir doğal olarak:

. Meme implantı yani silikon çevresindeki skar dokusunun büzüşerek onun şeklini etkilemesi, distorsiyone etmesi. Buna kapsüller kontraktür denir.

. Meme de ağrı

. Enfeksiyon

. Meme başı hassasiyetinde azalma

. İmplanttan sızıntı olması veya yırtılma

Bu komplikasyonların düzeltilmesi ek cerrahi işlemler gerektirebilir bazen silikon implant çıkartılır veya yenisi ile değiştirilebilir.

Amerika Birleşik Devleti FDA ( ilaç ve gıda yönetim) bölümü ,immün sistemin çok nadir bir kanseri olan anaplastik büyük hücreli lenfoma (ALCL) ‘nın meme implantları ile bir ilişkisini göstermiştir. Çok küçük bir artış ALCL gelişiminde gösterildiğine dair çalışmalar vardır. Bununla beraber ALCL gelişim ile meme implantları arsında tam anlaşılmamış ve kesin olmayan bir durum vardır.

Nasıl Hazırlanmalı

Plastik cerrahınız ile memenizin büyüklüğünündeki öncelikleriniz, görünümüzün size hissettirecekleri ile ayrıntılı görüşmelisiniz. Doktorunuz size silikon implantların tipi düz, pürtüklü (tekstüre), damla şekli veya yuvarlak (round), silikon veya serum dolu olanlar hakkında ve cerrahi tekniklerin seçenekleri yönünden ayrıntılı bilgi verecektir.

Özellikle hastaları bilgilendiren üretici firmaların yazılı belgelerini dikkatlice okumalı ve hatta bir kopyasını almalısınız.

Böyle bir cerrahiye karar vermeden önce aşağıdaki durumları da değerlendirmeniz gerekir:

. Meme implantları memenizin sarkmasını önlemez. Sarkık memelerin tedavisi için meme büyütme yanında meme dikleştirme operasyonu (mastopeksi-breast lift) gereklidir.

. Meme implantları hayat boyu kalıcı değildir. Ortalama bir implantın ömrü 10 senedir. İmplant yırtılması olasıdır. Aynı zamanda memeleriniz yaşlanmaya devam edecektir, kilo alıp verme de memelerinizin görünümünü değiştirecektir. Bu durumlar zaten ilerde bir ek cerrahiye zemin hazırlar.

.Mammografiler daha karışık olabilir. Eğer meme implantınız varsa ek görüntüleme teknikleri gerekebilir.

. Meme implantları, süt vermenizi etkileyebilir. Çoğu kadın hiç etkilenmez. Bazıları teknik vs. Nedeniyle etkilenir.

. Sağlık sigortaları meme implantını kapsamaz.

. Meme implantı çıkarılması sonrası ek cerrahiler gerekebilir. Eğer meme implantını çıkartmak isterseniz memenizin görünümünü düzeltmek için meme dikleştirme veya korrektif cerrahiler gerekebilir.

. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ihtiyacı. FDA rutin olarak meme implantında 3 sene sonra MRI önermektedir. Bu pratikte pek uygulanmaz.

Cerrahiden önce bazen mammogrfafi istenebilir. Doktorunuz operasyon öncesi bazı ayarlamalar yapmak isteyebilir. Mesela aspirin alımı kısıtlanır, sigara azaltılır ya da kesilir.

Genelde meme büyütme operasyonu sonrası aynı gün evinize gidersiniz, sizi eve götürecek birisini de ayarlayabilirsiniz.

Ne bekleyebilirsiniz

Meme büyütme operasyonu hastane ortamında yapılır. Genellikle aynı gün evinize dönersiniz. Ek cerrahi işlemler de varsa çok nadir 1 gece hastanede kalınabilir.

Bazen lokal anestezi altında sedasyon ile de meme implantları yerleştirilebilir. Ama genel anestezi ile tam uyurken bu operasyonlar sıklıkla tercih edilir.

Operasyon sırasında

Doktorunuz meme implantı yani silikonu yerleştirmek için 3 yeri tercih eder.

  1. İnframammarian. Memenin altındaki doğal çizgiden
  2. Koltukaltından
  3. Periareolar

İnsizyon yapıldıktan sonra, meme dokusu altındaki kastan ve göğüs duvarı bağ dokusundan ayrılır. Silikon implantın yerleştirileceği cep ya kas üstü veya kas altı olacak şekilde hazırlanır. Silikon implantın merkezi tam meme başı (nipple) arkasına gelecek şekilde yerleştirilir. İmplant yerine yerleştirilince sütüre edilip bandaja alınır.

Meme Büyütme Operasyonu Sonrası

Operasyon sonrası birkaç hafta ağrı ve şişliklerin olması olasıdır, hafif morlukta mümkündür ve normaldir. İzler giderek zamanla solacak ve minimale inecektir.

İyileşme döneminde meme implantı yani silikonun pozisyonu için destek amacıyla önce bandaj sonra sporcu sütyeni kullanılır. Aynı zamanda ağrı kesici ilaç ve antibiyotik korunma için reçete edilir.

Düzenli hareketlere dönüş zamanı için doktorunuzun talimatlarını takip etmek gerekir. Fiziksel güç gerektirmeyen işlerde çalışanlar kısa sürede işlerine dönebilirler. Ancak 2 hafta nabız ve tansiyonu arttırıcı aktivitelerden sakınılmalıdır. İyileşme döneminde sarsıcı hareketler veya fiziksel temas durumunda memelerinizin hassas olabileceğini de düşünmeniz gerekir.

Genellikle emilen sütürler kullanıldığı için yara ve iz bakımı için doktorunuz önerilerde bulunacaktır.

Eğer ateşiniz yüksek, memelerde ısı artışı ve kızarıklık gözlemlerseniz bir enfeksiyon olabilir. Doktorunuza bu durumda mümkün olduğunca çabuk başvurmalısınız. Yine göğüs ağrısı ve nefes alma zorluğu hissetmenizde de acil doktorunuza ulaşmalısınız.

Sonuçlar

Meme büyütme operasyonu, memelerinizin şeklini ve büyüklüğünü değiştirecektir doğal olarak. Bu cerrahi sizin vücut şeklinizi düzeltip öz güveninizi arttıracaktır. Mükemmellikten çok gerçekçi beklentilere sahip olmak gerekir.

Meme büyütme operasyon sonrasında yıllar geçtikçe, kilo alıp verme sonucu memelerin şekli de doğal olarak değişecektir. İleriki yıllarda oluşan bu görünüm yine size yetmezse bu sarkmaları giderecek ek cerrahi operasyonlarında yapılabileceği unutulmamalıdır.