Saç ve Kaş Ekimi

Saç ve Kaş Ekimi Neden uygulanır :

Saç kaybı , yaşlılık, hormon değişikliği ve ailesel olarak meydana gelir. Kural olarak saç kaybı ne kadar erken başlarsa o kadar çok saçsızlık söz konusudur. Genelde erkek tipi saçsızlıktan söz edilmektedir.

Saçsızlık aynı zamanda yanık ve travma ile de olur. Eğer doktorunuz ve siz en iyisinin saç transferi olacağına inanıyorsanız , rahat olabilirsiniz. Çünkü saç ekimi ile ilgilenen plastik cerrahlar bu işi uzun yıllardan beri başarıyla yapmaktadırlar. Eğer saç nakli düşünüyorsanız bu yazı size değişik prosedürler hakkında bilgi verecektir. Sizin bütün sorunlarınızı cevaplayamaz çünkü sizin özel durumunuz hakkında bilinmesi gereken çok şey vardır. Doktorunuza karar verdiğiniz ameliyat yolu hakkında bilmediklerinizi sorunuz.

Saç Kaybı Hakkındaki Gerçekler :

Saçsızlık veya halk arasındaki deyimiyle kelliğin kafa derisine az kan gitmesi , vitamin eksikliği , kepek, sürekli şapka takılması gibi şeylerden dolayı olduğu söylenir. Bütün bu teoriler çürütülmüştür veya 40 yaşında bir adamın saçını bir daha hiç kaybetmeyeceği de doğru değildir.

Saç Nakli İçin En İyi Adaylar :

Saç nakli sizin görünüşünüzü değiştirir ve kendinize güveninizi arttırabilir. Ameliyatınıza karar vermeden önce doktorunuzla beklentilerinizi tartışın ve düşünün. Bütün saç nakli çeşitlerinde sizin sağlıklı saçınızın kullanıldığını bilmeniz yeterlidir. Saç nakli adaylarının kafalarının arka ve yan taraflarında sağlıklı saç bulunması saç ekimi yapılabilmesi bakımından mecburidir. Çünkü ekilecek saçlar bu bölgeden alınır. Saç rengi ,dalgalı saç, kıvırcık saç gibi faktörlerde kozmetik sonuca tesir edebilir. Saç naklinde değişik teknikler vardır. Bazen birkaçı birlikte kullanılır. Saç nakli teknikleri punc-graft, mini-graft, micro-graft ve strip graft tir.

Kadınlarda Saç Kaybı :

Her 5 kadından birinin hormon değişiklikleri, menopoz ve yaşlılık dan dolayı bir derecede saç kaybına uğradıklarını söylenir. Kadınlar genellikle fark edilmeyen ince saç kaybına uğrar erkekler gibi çok belli olmaz. Bazılarında daha fazla saç kaybına neden olur. Böyle insanlar için saç nakli uygun olabilmektedir. Çünkü mini-graft incelmiş bölgelere uygulanan sıklaştırma tekniğidir. Bu tekniğin uygulanabilmesi için adayların kafalarının arkasında sık saç olmalıdır. Mini-graftler kafanın arka bölümünden alınır ve seyrek bölgelere ekilir. Saç nakli tecrübeli ve deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapıldığı zaman güvenlidir.

Ameliyatın Planı :

Saç nakli kişileştirilmiş tedavi yöntemidir. Kendinize bütün cerrahi seçeneklerin verilebileceği tecrübeli, her çeşit yenileme , doku genişletme ve nakil teknikleri konusunda tecrübeli bir plastik cerrah ile görüşün. Cerrahınız aynı zamanda yaşam stiliniz ve ameliyattan beklentilerinizi ve hedeflerinizi soracaktır. Ameliyat sırasında ve sonrasında sorun olabilecek tıbbi koşullar , kontrolsüz yüksek kan basıncı, kan pıhtılaşması sorunları, yada aşırı yara izine eğimlilik gibi sorunlar cerrahınız tarafından kontrol edilmeli. Doktorunuza sigara içip içmediğinizi herhangi bir tedavi veya ilaç kullandığınızı ; örneğin aspirini bildiriniz bunlar kan pıhtılaşmasında etkili olabilir. Eğer ameliyata karar verirseniz cerrahınız anestezi, avantajlar, riskler hakkında sizi bilgilendirecektir. Doktorunuza her türlü soru sormaktan kaçınmayınız. Müdahalenin bütün yönlerini ve süresini anladığınıza emin olun. Doktorunuza prosedürler sonunda veya her aşama sonunda nasıl bir görünümünüz olacağı hakkında fikir danışın.

Ameliyata Hazırlık :

Doktorunuz size ameliyata hazırlık için bilgiler verecektir. Bunlara uymanız doktorunuzun işini kolaylaştırır. Eğer sigara içiyorsanız bir veya iki hafta önce bırakmalısınız. Sigara içmek kanın deriye gitmesini engeller ve iyileşmeyi etkiler. Ameliyattan sonra sizi eve bırakacak birini ayarlayın ve ameliyattan sonra bir iki gün kendinizi çok yormayın.

Ameliyat Nerde Olacak :

Saç nakli ameliyatı genellikle uygun ofis ayakta tedavi merkezleri veya hastanede yapılır.

Anestezi Çeşitleri :

Teknik fark etmeden saç nakli ameliyatları genellikle lokal anestezi ile yapılır. Hastayı rahatlatmak için anestezi doktoru tarafından rahatlatıcı ilaçlar dygulnabilir. Operasyon sırasında hiçbir ağrı-acı duymazsınız.

Saç Nakli Ameliyat Çeşitleri :

  • Flap Ameliyatları
  • Deri Küçültme
  • Ameliyat

Saç nakli ameliyatı, verici bölgeden ( Kafa arkası) canlı saçları kökünden alarak seyrek veya kel bölgeye tekrar yerleştirmektir. Ekilenler şekil ve büyüklük bakımından değişir. Uygulanan mini ve mikro greftler 1 ile 6 arası saç kökü içerirler. Bu greftler ekilecek bölgelerde açılacak mikro-deliklere yerleştirilirler. Ekilen saç kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 1000-1500 arasında değişir.

Ameliyattan hemen önce verici bölgedeki saçlar daha kolay alınabilmesi için kısa kesilir. Doktorunuz saçlarınızın doğal olarak büyümesi ve verici bölgenin herhangi skar dokusu bırakmadan iyileşmesi için büyük ilgi gösterecektir. Herhangi bir bandaj uygulamamayı tercih ederiz.

Doku Genişletici (Ekspander) Ameliyatları;

Plastik cerrahlar doku genişletmedeki liderlerdir. Bu yöntem yanık yaralarını ve belirli deri kaybına neden olan sakatlıklarda kullanılır. Saç nakli ameliyatında kullanımı dramatik bir fayda vererek kısa sürede sonuç vermiştir. Bu teknikte , balon (ekspander) benzeri genişletici kel bölgenin yanındaki saç bulunan kafa derisinin altına yerleştirilir. Bu balon belirli periodlarla tuzlu su ( serum ) ile şişirilir. Böylece balon üzerindeki kafa derisi genişler ve saçlı kafa derisi elde edilmiş olur. Yeterince saçlı deri genişlemesi olunca, başka bir prosedür bu yeni genişlemiş deriyi kel bölgeyi kaplaması için uygulanır.

Flap Ameliyatı :

Bu ameliyat kafa derisinde başarıyla 20 yıldır uygulanıyor. Bu prosedür hızlı bir şekilde saçsız bölgeleri örtmek için kullanılır. Çıkarılacak saçsız bölge ve örtecek saçlı deri hastanın amaç ve isteğine bağlıdır. Saçsız derisinin bir bölümü çıkarılır ve saçlı başka bir bölge bu bölgeye kaydırılır.

Deri Küçültme :

Bu teknikte saçsız bölgeler çıkartılır ve saçlı bölge bu bölgeye doğru kaydırılır. Böylelikle saçsız bölge kapatılır. Bu teknik kafanın üst arka tarafındaki saçsız bölgeler için kullanılır. Ön taraflar için uygun bir teknik değildir. Lokal anestezi altında uygulanır.

Ameliyattan Sonra :

Ameliyattan sonra. herhangi bir ağrı, zonklama ve etkili gerginlikler kullanacağınız basit ilaçlar ile kontrol edilebilir. Eğer bandajlar kullanıldıysa, bir gün sonra çıkartılırlar. Ameliyattan 3 gün sonra yavaşça başınızı yıkayabilirsiniz. Bu ilk yıkama doktorunuz denetiminde yapılır. Dikiş varsa bir hafta ile 10 gün içinde alınırlar. Yaralarınız iyileştiğinden emin olmak için doktorunuz ameliyattan sonraki bir ay içinde sizi birkaç kez görmek isteyecektir. Bu görüşmelerde aldığınız tavsiyeleri yerine getirmeniz önemlidir.

Normale Dönüş :

Normale dönüşünüz ameliyatınızın uzunluğu ,karmaşıklığı ve tipine bağlıdır. İşinize ve hafif aktivitelerinize birkaç gün içinde dönebilirsiniz. Çoğu saç nakli yaptıran hasta ameliyattan 6 hafta sonra (yeni) saçlarının döküldüğünü söyler ve şikayet ederler. Fakat bu tamamen normal ve geçicidir. Saç döküldükten sonra 5-6 hafta içinde yeniden uzarlar. Ortalama 8 ay içinde maksimum sonuç alınır.

Sonraki Seans :

Eğer daha da sık bir görünüm elde etmek veya saçsız alan genişliği çok fazla ise en az 1 sene sonra ikinci bir saç ekimi işlemi daha yapılabilir.