Yüz Germe (Facelift)

Yüz Germe Neden uygulanır :

Aslında yaşlanmanın etkilerini azaltıcı bir prosedürdür.Yüz germe işlemi, hastanın gevşeyen veya sarkmış olan yüz derisinin fazlalıklarının alınıp, daha genç bir yüz görünümü kazandırılmasıdır.Yapılacak ameliyat, yaşlanmayı durdurmaz, ama aslında saati geri çevirir. Sıklıkla 40 yaşın üzerindeki erkek ve bayanlara uygulanır.

Operasyon Yöntemi :

Her cerrah ameliyata kendi yöntemiyle yaklaşır. Hangi operasyon şeklinin uygun olduğuna hastanın yaşı, derisinin tipi, yüzdeki ve boyundaki sarkan veya gevşeyen dokulara bağlı olarak klasik yüz germe veya ‘ asma yöntemi ‘ seçilebilir.

Klasik yüz germe operasyonunda; kesilerin yeri ve ameliyatın aşamaları yüzünüzün yapısına ve cerrahınızın tekniğine bağlıdır. Kesi çoğunlukla alındaki saç çizgisinin üzerinden başlar, kulağın önündeki doğal çizgiden (veya kulağın önündeki kıkırdağın içinden) uzar, ve oksipital bölgeye doğru kulak lobülünün arkasından devam eder. Boyunda da sarkma mevcutsa çenenin altına küçük bir kesi yapılabilir. Genellikle boyunda konturu düzeltmek için boyundan yağ dokusu aspire edilir, sonra alttaki kas dokusu gerginleştirilir.Yüz ve kulak arkasındaki deri yukarı ve çapraz yukarı doğru çekilir ve fazlalık çıkartılır. Sarkmış olan yüzün alt tabakaları dikişlerle sağlamlaştırılır.Kesiler uygun dikişler ile kapatılır. Cerrahi sonrası, Kan koleksiyonunu drene etmek için, kulağın arkasındaki deri altına tüp dren yerleştirilir. Tüm yüze kompresif bandaj uygulanıp operasyon sonlandırılır.

Asma yöntemi ise kronolojik yaşı daha genç olan ve yumuşak dokuda sarkıklığı olup henüz deride bariz deformasyon olmayan hastalara uygulanan kalıcı modern yöntemdir. Bu yöntem ile yüzün orta kısmı, boyun, kaş elevasyonu kalıcı ve istenen düzeyde sağlanır.

Kısa İzli Yüz Germe :

İdeal yüz germe, kişiyi memnun edececek şekilde yeterli değişiklikleri yapmalı ve bunları yaparken de iz bırakmamalıdır. Bu amaçlanır, arzulanır hep estetik cerrahide. Bugün modern estetik cerrahide izleri en aza indirmek veya gizlemek için birçok zekice yol bulunmuştur bu amaçla.

Kısa izli yüz germe, klasik yüz germe operasyonlarına bir alternatiftir. Özellikle seçilmiş ve buna uygun hasta grubunda tercih edilir.

Özellikle erken yaşlanma belirtilerine sahip, bunlardan kurtulmak isteyen ve çok kısa zamanda iyileşmek isteyen kişilere uygundur. Sınırlı bir erişim sağlamakla beraber adından anlaşılacağı gibi kulak önü insizyonu, kulak memesinden dönerek yapılarak kısa insizyon deri küçültülerek gerginleştirilmesine imkan verir. Boyun konturlarına daha az müdahale edilebilir.

Bu operasyon yanakta daha derin dokulara ( SMAS ) da müdahale edebilmeye imkan verir. Yüz daha doğal ve daha iyi gerilebilir bu yöntemle. Üzerindeki deri ise tekrar kaldırma işlemi ardından tekrar yapışır. Bu operasyondan sonra aynı gün hastaneden çıkılabilir. Bu operasyonla beraber boyun germe veya boyun yağ çekme ( liposuction ) kombine edilebilir. Aynı zamanda yüz orta germe ( mid-face lift ) ki bu işlemde alt göz kapağı insizyonu veya ağız içinden yüz ortasındaki yumuşak dokular da elden geçirilebilir, elmacık kemikleri belirginleştirilmiş olur. Belki yağ transferleri ile yüze daha iyi, genç bir görünüm kazandırılabilir.

Kısa izli yüz germe operasyonu 30’lu yaşların sonu veya 40’lı yaşın başında olup elastik, kalın, güneş hasarı az olan deri yapısına sahip kişilere uygundur. Bu duruma uygun ileri yaşta olan kişilere de planlanabilir.

Bu operasyonun pek çok avantajı mevcuttur. Çok hızlı iyileşme, minimal şişme-morarma gibi. Alt yüz ve çene hattının yumuşak, sıkı görünümü ve dolgun zigomatik ( elmacık ) bölge gibi.

Anestezi :

Lokal ve sedasyon anestezi veya genel anestezi uygulanır.

Yüz Germe Ameliyatı ve Tedavi Süresi :

Klasik operasyondan sonra 1 gece hastanede kalmak uygundur. Bu durum cerrahi sonrası olabilecek komplikasyonları önlemede yardımcıdır. Derinin bir miktar hissizliği oldukça normaldir, birkaç hafta içinde tamamen geçecektir. Şişliği azaltmak için birkaç gün başınızı elevasyona getirmeniz tavsiye edilir. Dren varsa, bir iki günde çıkarılır. Başın sargısı 1-2 gün içinde açılır. Solgun, mor ve şiş yüz sizi şaşırtmasın. Birkaç haftada normal görünümünüze kavuşacağınızı aklınızda tutun. Beş gün sonra, dikişlerin çoğu alınmalıdır. Saçlı deriniz geç iyileşebilir, ve dikişleriniz birkaç gün daha tutulabilir.

Asma yönteminin kullanıldığı durumlarda hasta operasyon sona erdikten sonra hemen taburcu edilebilir. Birkaç günde normal hayatına döner. Ödem minimaldir. Dikiş alınmasına gerek yoktur.