Burun Estetiği

Burun Estetiği Uygulaması

Yüzümüzde en fazla dikkat çeken organlardan birisi burundur. Estetik açıdan yüze uyum sağlayan burun kimi zaman yüzünüzle doğru orantılı olmayabilir. Kişiyi mutsuz eden bu sorun burun estetiği operasyonları sayesinde sorun olmaktan çıkmaktadır. Çevrenizde işinizde ve sosyal yaşamınızda etkileyen estetik bir sorun olan burun güzelliği, kişinin yüzüne uyum sağlayacak şekilde yapılacak ameliyat ile doğal görünmesi açısından önem taşır. Kişi kendini ne kadar güzel hissediyorsa o kadar kendine olan güveni ve inancı yükselir. İşlerinde daha fazla motive olarak başarılı bir hayat sürmektedir. Kimi insan burun eğriliği sorunlarında içine kapanık ailesinden ve sosyal yaşamından uzak sorunlu bir hayat yaşamaktadır. Kişi kendini mutsuz ve değersiz hissedebilir. Aynı zamanda nefes almayı sağlayan bir organdır. Nefes alamama pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Burun operasyonlarında amaç ;yüzle uyumlu ama nefes alabilen bir burun meydana getirmektir.

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tıp dilinde rinoplasti olarak bilinen burun ameliyatı iki şekilde yapılmaktadır: açık (open rhinoplasty) burun ameliyatı ve kapalı (closed rhinoplasty) burun ameliyatı olarak. Genel anestezi altında yapılan burun ameliyatları tekniğinde kapalı olarak yapılan türünde kesi içinden girilerek ameliyat yapılmaktadır. Kişinin 2. ve daha sonraki burun operasyonlarında genel olarak daha net bir görünüm sağladığı için açık rinoplasti tercih edilir. Genel olarak burun operasyonları kansız yapılabilen operasyonlar olup kemik kıkırdak yapılar ve bu yapıların üzerini örten deri gerekiyorsa elden elden geçirilebilir. Cerrahın muayenesi ile açık ya da kapalı burun ameliyatı olmasına doktorunuz ile beraber karar vermek gerekir. Yine bilgisayarlı görüntüleme teknikleri de planlamada kullanılabilir. Bazen ek olarak üst dudak ve çene operasyonları da bu prosedüre eklenebilir. Profiloplasti( profiloplasty) denen kavramın bir parçası olarak.

Burun ameliyatı için bu işte uzman bir doktora danışmanız gerekmektedir.  Uzman doktorun muayenesi ile hastanın sağlık durumunu engellemeyecek şekilde cerrahın önerisi ile burun estetiği başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Burun Estetiği Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyatınızın yapılacağı yerin belirlenmesi ve doktorunuzun seçimi çok önemlidir.  Anestezi altında yapılan ameliyatlarda hasta genelde 2-3 saat uyutulmaktadır. Ameliyattan sonra ilk haftalar burunda şişlikler ve ödem olabilir ancak zamanla bu şişlikler normale dönecektir. Burun temizliğinde ilk zamanlar ve sonrası 1-2 ay boyunca steril deniz suyu spreyleri kullanılacaktır. Doktorunuz tarafından gereken kontroller yapılarak iyileşmenizin kontrolleri de yapılacaktır. Burun içine operasyon sırasında burun içi yapıların düzgün iyileşmesi için genelde silikonlar yerleştirilir. Sonra 1 -3 gün içinde alınırlar. Nefes ,hava yolu tıkanmadan operasyon sürecinde rahatlamış olacaksınız. Ayrıca burun üzerini örten plastik bir atel (termoplastic splint)7 gün boyunca burun üzerinde kalacaktır. Bu süre sonunda doktorunuz kolayca onu çıkartır. Özellikle burun ameliyatında önemli olan sadece estetik güzellik değil fonksiyonlarının yeterli olarak çalışmasıdır.  Kemik eğrilikleri burunda sadece estetik açıdan rahatsız edici değil nefes alma sorununu beraberinde getirdiği için bu yönde de gerekiyorsa doktorunuz tarafından gereken müdahaleler yapılacaktır. Septum deviasyonu denen durumda tedavi edilmiş olup, bazen burun içi etlerinin büyümesi (konka hipertrofisi) hava yolunu tıkadığı durumlarda yine operasyon sırasında tedavi edilebilir. Bazen lazer ve ultrason enerjisi burun içi yapılarda tedavi ve şekillendirme için kullanılabilir. Ayrıca burunda eksik olan yapılar bazen kulak, kaburga kıkırdakları alınarak kolayca yerine konabilir ve şekillendirme yapılabilir.

 

Ameliyatsız Dolgu Yöntemi İle Burun Estetiği

Ameliyat olmaktan korkan, daha önceki operasyonlarında kusur bulunabilen veya sadece küçük dokunuşlar isteyen ve dolgu işlemine doktorun uygun gördüğü hastalarda uygulanır. İşlem oldukça kısa süren ve 10 dakikalık bir sürede lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Burada kullandığımız dolgular uzun süreli olan reaksiyonsuz hidrofilik jel gibi dolgulardır. Görsel açıdan uygun olan uygulama ile burundaki gözle görülen çukur ve tümsek gibi alanların doldurulmasında dolgu maddelerinin kullanılması sayesinde burun kusurları ameliyatsız olarak düzeltilebilir. Dolgu maddeleri enjekte edilerek yapılan işlem uzman bir doktor tarafından yapılarak hasta tedavi edilmektedir.  Yüzünüz için uyumlu olan burun estetiği ile kadın ve erkek olmak üzere tüm kişiler için önem taşıyan burun eğriliği ve kemik yapısındaki bozuklukların düzeltilmesinde etkin olarak kullanılan burun ameliyatları sayesinde daha güzel bir yüze kavuşmanız mümkündür.

İdeal Bir Burun Estetiği Nasıl Olur?

Kişinin yüzüne uyumlu olan estetik olduğu belli olmadığı bir burun ameliyatı yaptırmış olması gerekir.

Kişini kaşına yüzüne ve çehresine yakışan bir burun estetiği yaptırmış olması önemlidir.

Yüze aykırı bir burun olmaması ve kişinin ameliyattan pişmanlık duymaması önemlidir.

Burun yüze kesinlikle aykırı durmamalı ve uyum sağlaması gerekir. Yüzüne göre daha büyük ya da daha ufak bir buruna sahip olmak görünüş açısından hoş olmayabilir. Kişinin yüz şekline uygun bir burun estetik açıdan gayet güzel durur. Doktorunuz seçilen tekniğin avantajları ve dezavantajlarını hastaya anlatarak kişinin ameliyat hakkında kısaca bilgilenmesini sağlamaktadır. Koku almadaki en önemli organımız olan burun, estetik operasyonlar ile daha güzel ve çarpıcı görünüp ,en önemlisi kendimize güvenimizi sağlayacaktır. Bir başkasında beğendiğiniz bir burun size uygun olmayabilir. Yüzün dinamikleri herkeste farklıdır. Boy, yüzdeki diğer yapıların uyumu, yaş , derinin yapısı hep farklıdır. Profesyonel olarak doktorunuz ‘Altın Oran’ ve bilgisayar ile planlama ile size yardımcı olacaktır.