Kimyasal Soyma (Chemical Peeling)

Chemical Peeling Neden uygulanır :

Sivilce izleri, güneşe bağlı cilt bozuklukları ve yaşlanma derimizin görüntüsünü etkileyen en önemli faktörlerdir. Derideki bu tür izleri yok etmek çeşitli soyucu yani peeling ajanlarıyla sağlanmaktadır. Peeling yönteminin ana prensibi; deri tabakasının üstündeki hasarlı tabakayı kaldırmak ve hasar görmemiş tabakayı canlandırmaktır. Sonuçta ise daha sağlıklı, canlı, düzgün ve gergin bir deri elde edilmiş olur.

Chemical Peeling Operasyon Yöntemi :

Günümüzde özellikle yüzeyel peeling gerektiren durumlarda Alfa hidroksiasitler (AHA) kullanılmaktadır. AHA, çeşitli meyve ve yiyeceklerde doğal olarak bulunur ve meyve asitleri olarak bilinir. Bu grup birçok meyve asidi ihtiva eder ve bugün en yaygın kullanılanı şeker kamışı suyunda doğal olarak bulunan glikolik asittir.

Glikolik asit yöntemi ile derinin epidermis tabakası parsiyel olarak kaldırılarak hücrelerin kendilerini yenilemeleri ve derinin canlanması sağlanmaktadır. Bu yöntem derin peeling yöntemlerine nazaran daha kontrollü olarak deriyi yeniler. Glikolik asit günümüzde kullanılan en en yaygın yüzeyel peeling ajanıdır.

Yüzeyel peeling işlemi ile güneş hasarı sonucu oluşmuş ince çizgilerin, pigmentasyon ve düzensizliklerinin hafifletilmesi, sivilce izlerinin hafif yada orta düzeye indirilmesi sağlanabilmektedir. Deri daha yumuşak, pürüzsüz ve parlak olabilmektedir. Derin peeling işlemi kırışıklıkları gidermede, hiperpigmente ve ağır güneş hasarlı hastalara uygulanır. Fenol ve TCA ( triklorasetik asit ) ile yapılır.

Peeling tedavisinden önce doktorun hastadan iyi bir öykü alması, hastanın yaşına ve cilt yapısına göre uygun peeling zamanını ve peeling tipini belirlemesi gerekmektedir. Aktif uçuk öyküsü, ciltte yara yada minik yarıklar, son dönemlerde cerrahi girişim (yara iyileşmesi), daha önceden aynı bölgeye peeling veya dermabrazyon uygulanmış olması, yakın zamanda radyasyon tedavisi, 6 ay içinde Roaccutane isimli ilacın kullanılması, bir ay içinde geçirilmiş krioterapi, aşırı güneş yanığı, aşırı nedbe dokusu oluşumu öyküsü bulunan hastalarda peeling uygulanmamalıdır. Peeling yöntemi bu konuda uzman hekimler tarafından uygulanabilecek güvenli bir yöntemdir. Uygun hasta seçimi yapıldığında peeling ile iyi sonuçlar elde edilmektedir. Peeling için kış ayları tercih edilir ve mutlaka güneşten koruyucu ajanlar kullanılır.

Ameliyat ve Tedavi Süresi :

Glikolik Asit uygulamasında, doktorun tavsiye edeceği bir ürünle cilt en az 2 hafta peeling işlemine hazırlanır. Bu hazırlık döneminden sonra peeling yapılır. Ortalama peeling seans sayısı 6-7 dir fakat yapılma amacına ve hastaya bağlı olarak bu sayı değişebilir. Seans sonralarında doktorun tavsiye edeceği jel, krem yada losyonların kullanılması cildin yenilenme işlemini peeling seansları arasında da devam ettirecektir.

TCA veya fenol ile yapılan derin peeling 1-2 saatte tüm yüze uygulanır. Tedavi hastane ortamında yapılır ve toplam bir kez yapılır. Sedasyon anestezi gerekebilir. TCA kullanıldığında 5-10 günde yeni deri forme olur, fenolde bu süre 7-21 gündür. Fenol uygulanmasını takiben 3-6 deride geçici bir kızarıklık, eritem olabilir.