Kulak Estetikleri (Ear Surgery)

Kulak Estetikleri Neden uygulanır :

Kulak estetik girişimleri en sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe kulak durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak” (protruding ear) adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da kıkırdak kısmın normalden fazla geniş olması, genellikle temel sebeptir. Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlanmaktadır. Bu nedenle okula başlamadan bu tür ameliyatların yapılması uygun olur. Ancak ameliyatın daha ileri yaşlarda da yapılması da mümkündür.

Operasyon Yöntemi :

Ameliyatta, kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açılır. Kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için uygun yerlerden kıkırdak törpüsü ile kıkırdak inceltilir. Daha sonra kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler konur. Kulak sayvanının kıvrımı arttırılarak, başa daha çok yaklaşması sağlanır. Ameliyat kulak arkasından yapıldığı için dıştan herhangi bir ameliyat izi görünmez. Ameliyat ortalama bir saat kadar sürer. Hasta aynı gün evine dönebilir.

Anestezi :

Küçük çocuklarda ameliyat, genel anestezi altında, büyüklerde ise lokal anestezi ile yapılabilmektedir.

Kulak Estetiktiği Ameliyat ve Tedavi Suresi :

Ameliyat sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanarak birkaç gün bırakılır. Sargı açıldıktan sonra ise bir ay süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı takılması tavsiye edilir.

Riskler :

Ameliyat sonrası çok nadiren yara enfeksiyonu oluşarak skar (iz) oluşumuna sebep olabilir. Bu durumda pansuman ve antibiyotik kullanılır. Bazı hastalarda çok nadir olarak doku içine kanama sonucu hematom (kan birikimi ya da pıhtı) oluşabilir. Bu durumda birikinti enjektör ile çekilir. Diğer riskler ise her genel anestezi altında yapılan ameliyatta olana eşittir.